Przekształć sposób, w jaki pracujesz, korzystając z jednej z technologii o najwyższym zwrocie z inwestycji wśród nowo pojawiających się technologii.
RPA jest szeroko stosowana w wielu sektorach biznesu, w tym w bankowości, ubezpieczeniach, logistyce, produkcji i usługach użyteczności publicznej. Według badania przeprowadzonego przez Forrester Consulting na zlecenie UiPath, już w 2019 roku 86% respondentów wskazało na zwiększoną produktywność, 57% na poprawę obsługi klienta, a 57% na wzrost zaangażowania pracowników.
Rola RPA w cyfrowej transformacji
Wybuch pandemii COVID przyspieszył transformację cyfrową niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, w tym także w logistyce. W miarę jak klienci, zwłaszcza w e-commerce, naciskają na cyfrowe przyspieszenie swoich biznesów, nadszedł czas, aby przemyśleć, jak odpowiednio nawigować procesy odbudowy w 2022 roku i stać się bardziej odpornym oraz bardziej opartym na informacji – dokładnie tego oczekują klienci.
Automatyzacja procesów robotycznych (RPA) już okazała się wartościowa. Może być trzecią najważniejszą technologią napędzającą wzrost po analizie danych i sztucznej inteligencji. RPA stała się tak powszechna, ponieważ ma szerokie zastosowanie.
Automatyzacja jako odpowiedź na starzejącą się siłę roboczą
Według Eurostatu, europejskiego centrum statystycznego, obecnie na każdego obywatela Europy w wieku 65 lat lub starszego przypada mniej niż trzech dorosłych w wieku produkcyjnym (20-64 lata). W niemal każdym regionie europejskim wskaźnik zależności osób starszych ma wzrosnąć. Do stycznia 2050 roku na każdą starszą osobę przypadać będą mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym. Jednak jeśli mniejszy odsetek ludzi będzie pracować, niektóre stanowiska pracy pozostaną nieobsadzone. Zachęcanie starszych osób do dalszej pracy i płacenia podatków, aby otrzymywać wyższe emerytury, jest jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu. Jednak automatyzacja wydaje się oferować jeszcze lepsze rozwiązanie – takie, które może zadowolić wszystkich.
Co więcej, ludzie nie są zainteresowani wykonywaniem monotonnych, powtarzalnych zadań. Coraz więcej przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, że nie warto angażować zdolnych ludzi do pracy o niskiej wartości.
Wpływ RPA na kreatywność i rozwój pracowników
Siła RPA nie tkwi tylko w zwiększeniu efektywności i redukcji kosztów. Kluczowe jest to, że umożliwia ono prawdziwe uwolnienie kreatywności pracowników, uwalniając ich od nużących i mało inspirujących zadań.
Automatyzacja łagodzi obciążenie ludzi żmudną pracą, i chcielibyśmy, aby zawsze miała taki pozytywny wpływ. Może się jednak zdarzyć, że niektóre stanowiska pracy znikną z powodu automatyzacji, a ludzie mogą stracić pracę. Jednak jeśli RPA zostanie wprowadzone w odpowiedni sposób, pozytywnie wpłynie na postawy pracowników i kulturę pracy. Pracownicy będą mogli skupić się na pracy, która jest bardziej angażująca i lepiej odpowiada ich kompetencjom oraz zainteresowaniom, nawet jeśli będzie to możliwe dopiero po przekwalifikowaniu lub podniesieniu kwalifikacji.
Nowa era współpracy człowieka z technologią
Automatyzacja nudnych i powtarzalnych zadań manualnych oznacza, że pracownicy mogą skoncentrować swoją uwagę i wysiłki na takich rzeczach jak myślenie kreatywne, planowanie strategiczne, długoterminowe projekty, rozwój, kontakt z klientami, burze mózgów z kolegami, empatia i wiele innych. Innymi słowy, na wszystkie te rzeczy, które ludzie robią znacznie, znacznie lepiej niż roboty.
Tworzenie możliwości edukacji i samodoskonalenia, wspierane dobrą komunikacją, pomaga pracownikom czuć się komfortowo z technologią.
Czołowe przedsiębiorstwa teraz organizują mieszane zespoły złożone z ludzi i automatyzacji, aby wykorzystać komplementarne mocne strony obu tych elementów. Wykorzystanie automatyzacji pozwala ludziom maksymalnie wykorzystać ich zdolności, co jest zgodne z przewidywaniami wielu badań mówiących, że do 2030 roku pracownicy będą spędzać do 50% więcej czasu na korzystaniu z umiejętności technologicznych.
Zawsze mówimy: "Nie mam na to czasu, bo muszę zrobić to wszystko." Teraz będziemy mieli więcej czasu na znaczącą i lepiej opłacaną pracę jakościową.