KODEKS POSTĘPOWANIA
dla Partnerów Biznesowych

Firma G1ANT prowadzi działalność zgodnie z najwyższymi standardami etycznymi. Ich poszanowanie jest ważne jak nigdy dotąd w dzisiejszym konkurencyjnym i gwałtownie zmieniającym się klimacie globalnym. Niniejszy Kodeks postępowania firmy G1ANT przeznaczony dla partnerów biznesowych („Kodeks”) określa oczekiwania i standardy firmy G1ANT dotyczące prowadzenia działalności i obowiązuje przedstawicieli, dystrybutorów, integratorów, wykonawców, pośredników, partnerów w ramach wspólnych przedsięwzięć, dostawców i innych partnerów biznesowych („Partnerzy biznesowi”) firmy G1ANT oraz jej spółek zależnych i stowarzyszonych, a także oddziałów, w tym spółek stowarzyszonych firmy G1ANT prowadzących działalność w zakresie sprzedaży i promocji.

We wszelkiej działalności dotyczącej firmy G1ANT muszą być przestrzegane najwyższe standardy prawne, moralne i etyczne oparte na uczciwości i sprawiedliwości. Aby je spełnić, firma G1ANT oczekuje, że każdy jej Partner biznesowy będzie działał oraz postępował w pełnej zgodności z niniejszym Kodeksem oraz wszystkimi obowiązującymi przepisami i regulacjami. Firma G1ANT oczekuje, że jej Partnerzy biznesowi zobowiążą swoich dostawców i inne podmioty do przestrzegania tych samych standardów, dlatego niniejszy Kodeks obowiązuje również firmy stowarzyszone Partnerów biznesowych oraz ich podwykonawców, a także ma zastosowanie do użytkowanych przez nich obiektów i placówek, jeśli dostarczają one towary i usługi, które są ostatecznie sprzedawane firmie G1ANT lub użytkowane przez nią.

Firma G1ANT zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia oceny zgodności z tymi wymogami i oczekuje, że Partnerzy biznesowi wyeliminują ujawnione w jej wyniku ewentualne problemy ze zgodnością. Na żądanie Partnerzy biznesowi dostarczą firmie G1ANT informacji w celu umożliwienia przeprowadzenia oceny zgodności z Kodeksem. Chcemy współpracować z naszymi Partnerami biznesowymi w celu poprawy warunków działalności. Jeśli jednak dany Partner biznesowy nie zgodzi się lub nie będzie mógł skorygować ujawnionych przypadków naruszeń Kodeksu w zadawalający nas sposób, wówczas jako środek ostateczny zastrzegamy sobie prawo do rozwiązania z nim współpracy.

Niniejszy Kodeks składa się z części Obowiązki partnerów biznesowych, Poszanowanie Partnerów biznesowych przez firmę G1ANT oraz Rozwiązywanie problemów etycznych. Po dokładnym przeczytaniu niniejszego Kodeksu Partner Biznesowy będzie dobrze znał standardy, jakich przestrzega firma G1ANT, a także jej oczekiwania odnośnie do postępowania Partnerów biznesowych.

Obowiązki partnerów biznesowych

Od Partnerów biznesowych oczekuje się przestrzegania wymogów dotyczących następujących kwestii:

  • Wymogi prawne: Należy stosować się do wszystkich obowiązujących krajowych, państwowych lub regionalnych oraz lokalnych przepisów i regulacji w krajach, w których prowadzona jest działalność.
  • Dyskryminacja: Nie wolno nikogo dyskryminować na tle rasy, płci, religii, pochodzenia etnicznego, narodowości, orientacji seksualnej ani przekonań politycznych.
  • Płace i świadczenia: Należy przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących wynagrodzeń i godzin pracy oraz zagwarantować wszystkie prawnie wymagane świadczenia pracownicze.
  • Zatrudnianie nieletnich: Nie wolno zatrudniać osób poniżej minimalnego wieku określonego w obowiązujących przepisach. W razie braku miejscowych przepisów Partnerzy biznesowi nie będą zatrudniać dzieci poniżej 15 lat lub — w krajach rozwijających się, które ograniczyły zastosowanie przepisów Konwencji nr 138 Międzynarodowej Organizacji Pracy — pracowników w wieku poniżej 14 lat.
  • Swoboda zrzeszania się: Należy zapewnić pracownikom swobodę zrzeszania, organizowania się oraz prowadzenia negocjacji zbiorowych w ramach obowiązujących przepisów danego kraju.
  • Ograniczenia dotyczące podarunków lub gratyfikacji: Nie wolno przyjmować ani wręczać pieniędzy lub podarunków dyrektorom, urzędnikom, pracownikom bądź innym podmiotom firmy G1ANT w zamian za oferowanie możliwości biznesowych.
  • Praca pod przymusem — przymus fizyczny: Nie wolno korzystać z pracy pracowników przymusowych lub niewolników.
  • Przepisy antymonopolowe oraz przepisy dotyczące konkurencji: Należy zapewnić pełną zgodność z przepisami antymonopolowymi oraz przepisami dotyczącymi konkurencji, zabraniającymi zawierania umów oraz prowadzenia działań nadmiernie ograniczających handel, wprowadzających w błąd lub zbytnio zakłócających rozwój wolnej konkurencji i nieprzynoszących korzyści konsumentom. Surowo zakazuje się ustalania cen, nielegalnego manipulowania przetargami („ustawiania” przetargów) oraz dzielenia się rynkami/klientami.
  • Prawa człowieka: Zabrania się łamania podstawowych praw człowieka dotyczących życia, wolności i bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek okrucieństwo lub nieludzkie traktowanie pracowników, w tym wszelkie formy molestowania lub wykorzystywania seksualnego, kar cielesnych, przymusu psychicznego bądź fizycznego lub znieważania słownego.
  • Ochrona środowiska: Należy realizować praktyczną politykę w zakresie ochrony środowiska oraz prowadzić działalność w sposób nieszkodzący środowisku. Należy uzyskać wszystkie wymagane zezwolenia związane z ochroną środowiska oraz dbać o ich aktualność. Trzeba spełnić wszystkie wymogi przepisów, rozporządzeń i ustaw dotyczących ochrony środowiska obowiązujących w krajach, w których prowadzona jest działalność.
  • Przepisy BHP: Partner biznesowy jest zobowiązany zapewnić bezpieczne środowisko pracy oraz stosować się do wszelkich obowiązujących standardów bezpieczeństwa, w tym rozporządzeń państwowych, przepisów BHP związanymi z wykonywaną działalnością oraz obiektami, w których jest ona realizowana, a także wymagań wynikających z realizowanych umów. Należy zidentyfikować wszelkie negatywne skutki, jakie prowadzona działalność oraz korzystanie z produktów mają na zdrowie społeczeństwa, i podjąć stosowne działania zaradcze.
  • Przeciwdziałanie przypadkom korupcji i łapówkom: Amerykańska ustawa o zagranicznych praktykach korupcyjnych (FCPA) oraz inne obowiązujące przepisy w krajach, w których działamy, zakazuje wręczania i przekazywania „wszystkiego, co przedstawia jakąś wartość” przedstawicielom władz lub pracownikom podmiotów państwowych, w tym upominków i wydatków reprezentacyjnych. Wartościowe świadczenia, o których mowa, to m.in. łapówki, niejawne prowizje, upominki, wydatki na rozrywkę, a nawet przekazanie funduszy na rzecz preferowanej przez przedstawiciela władz instytucji charytatywnej lub organizacji pożytku publicznego.
  • Zakaz działań odwetowych: Należy realizować politykę zabraniającą działań odwetowych, która pozwala pracownikom kontaktować się z personelem firmy G1ANT bez obaw o działania odwetowe ze strony kadry zarządzającej dostawcy.
  • Poufność: Należy strzec poufności wszystkich umów oraz informacji dotyczących klientów firmy G1ANT, w tym na temat cen, ulg a także szczegółów dotyczących produktów marki G1ANT. Należy szanować prywatność naszych klientów i nie ujawniać ich danych osobowych.
  • Stosowanie się do zasad handlu światowego: W żadnym przypadku nie wolno unikać płatności prawnie obowiązujących podatków i opłat ani dopuszczać się obchodzenia wymogów prawnych w zakresie handlu międzynarodowego. Należy dokładnie wiedzieć, z kim się robi interesy. Nie wolno wspierać współpracy biznesowej z podmiotami lub osobami, z którymi taka współpraca jest nielegalna. Dodatkowo należy znać i respektować restrykcje dotyczące współpracy z podmiotami lub osobami działającymi w państwach, na które może być nałożone embargo lub sankcje gospodarcze przez Stany Zjednoczone lub inne kraje, w których prowadzimy działalność.
  • System zarządzania: Należy wdrożyć lub ustanowić system zarządzania realizujący wymagania niniejszego Kodeksu. Należy dbać o stałe ulepszanie tego obszaru. Należy wymagać od własnych dostawców, wykonawców i dystrybutorów przestrzegania tych samych standardów.
Poszanowanie Partnerów biznesowych przez firmę G1ANT

Relacje firmy G1ANT z jej Partnerami biznesowymi muszą opierać się na uczciwości i sprawiedliwości. W swoim postępowaniu kierujemy się następującymi zasadami:
  • Nie udzielamy pracownikom Partnerów biznesowych żadnych gratyfikacji w celu uzyskania niższych cen lub dodatkowych zamówień.
  • Nie ujawniamy cen, technologii ani innych informacji poufnych Partnera biznesowego bez jego pisemnej zgody.
  • Nie rozpowszechniamy nieprawdziwych lub mylących informacji o Partnerach biznesowych ani o ich produktach czy usługach.
  • Wymagamy od naszych Partnerów biznesowych spełniania tych samych standardów i oczekiwań, które realizujemy we własnej działalności i które realizują nasi pracownicy.
Rozwiązywanie problemów etycznych oraz dotyczących Kodeksu postępowania

Zalecane jest, aby w celu rozwiązania wewnętrznych problemów dotyczących etyki pracownicy Partnerów biznesowych działali w ramach własnych firm. Jednak Partnerzy biznesowi powinni natychmiast zgłaszać przypadki naruszenia Kodeksu lub nieetycznego postępowania pracownika firmy G1ANT pracownikowi kadry kierowniczej firmy G1ANT lub — jeśli to nie jest możliwe — pracownikom działu administracji za pośrednictwem adresu email info@g1ant.com
Osoby dokonujące zgłoszeń mogą domagać się zachowania ich anonimowości z wyjątkiem przypadków, gdy prawo stanowi inaczej. Pracownicy firmy G1ANT dokładają najwyższych starań w celu zachowania poufności powierzanych im informacji — z wyjątkiem sytuacji, gdy jej utrzymanie mogłoby spowodować znaczne zagrożenie zdrowia, bezpieczeństwa czy porządku prawnego.